Većina žena osjeća neke iz širokog spektra ovih simptoma – zadržavanje vode u tijelu, uvećanost i osjetljivost grudi, uvećanost, grčenje ili pritisak maternice, slabost i bolovi u leđima, težina u nogama, glavobolje i promjene raspoloženja, plačljivost, iritabilnost, netrpeljivost, svadljivost i izljevi emocija, pojačani apetit, mučnine, pojačana potreba za zrakom, znojenje, nespretnost i slabija koncentracija i niz drugih individualnih znakova.
Kod nekih žena su te senzacije neznatne i podnošljive, dok druge proživljavaju težak period koji može trajati od ovulacije po pojave menstrualnog krvarenja. Žene koje inače imaju neka oboljenja kao tegobe s disanjem, pate od glavobolja, osjetljivost probavnog i urinarnog trakta, epilepsiju i dr. osjećaju pojačane simptome u ovom periodu ciklusa.
Simptomi se mijenjaju i ovise o životnoj dobi, općem i zdravlju genitalnog sustava, prehrambenim i drugim navikama.
Posebno je bitno kako sama žena doživljava svoju spolnost i kako se to uklapa u njeno cjelokupno življenje.
Zbog složenosti i vrlo različite individualne slike simptoma, ne postoje konačna fiziološka obrazloženja zašto se to događa.
Žene koje inače imaju normalne razine estrogena i progesterona, također, mogu osjećati PMS.
Kod žena kod kojih su inače niže razine oba hormona, u PMS-u snižavaju se i do 75% od normalnih vrijednosti, te je moguće njihovo djelovanje kroz efekte u nervnom i kardiovaskularnom sustavu.
Razina serotonina, na čije stvaranje opet utječe estrogen, zamijećeno je da opada nakon ovulacije kod žena s PMS-om. Kod ovakvih cikličkih promjena, zapaža se neurološki povećana aktivnost dubokog limbičkog sustava, ali je smanjena aktivnost predčeonog korteksa i povećana cingularne vijuge u najkritičnoj fazi;
Nepravilnost u sintezi i manjak prostaglandina PgE1 zbog njegovog djelovanja na centralni nervni sustav – spominje se kao jedan od uzroka. Vezano za sintezu PgE1 preporučuju se namirnice koje sadrže magnezij, cink, linoleinsku kiselinu ( ulje noćurka ), vitamin B6 ( utječe na sintezu dopamina i serotonina ), B3 i vitamin C.
Homeopatski pristup polazi od svih individualnih promjena i kako se sama žena s njima nosi. U mladenačkoj dobi žene mogu imati neredovite menstruacije ( također, oskudne ili preobilne,i patiti od grčenja maternice i nesnosnih bolova ), biti više sklone niskom tlaku, imati slabu cirkulaciju i prokrvljenost genitalnog dijela, više su pothlađene, sklone su nerijetko anemiji ( i zbog dijeta koje prakticiraju ) i emotivno mentalno su vrlo nježne, osjetljive i znaju biti hirovite. Nekada je potrebno samo pojačati unos magnezija, cinka, izliječiti anemiju ili neki drugi bitan deficit; pomoći joj ako se iscrpila učenjem i mentalnim naprezanjem, strahovima od polaganja ispita da se oporavi – lijekovi kalium phosphoricum, gelsemium, magnezijevi lijekovi, staphysagria i drugi; ako emotivno proživljava napet i težak period u vazama pomoći da se stabilizira i tu obično pomažu ignatia, pulsatilla, ciklama, agnus castus,ponekad i lachesis, staphysagria; međutim, ako postoje i uzroci organske prirode kao policistični jajnici, ciste, miomi, upale, HPV potrebno ih je ozbiljno izliječiti do kraja kako bi se izbjegle posljedice i neplodnost.
Žena u srednjoj dobi i predmenopazi ( više obrađeno u tekstu o predmenopazi ) mogu imati sasvim drugu sliku simptoma i sasvim na drugi način to proživljavati. Zato se u liječenju i regulaciji ovih stanja mora uvažiti cijela slika nevezano samo za promjene u PMS-u. Često slika PMS-a samo pojačava stanje u kojem se žena inače nalazi i indikator je da se nešto mora poduzeti. Ako su prisutne bolesti u genitalnom sustavu kao upale i CIN ili ciste i miomi, simptomi PMS-a mogu bili daleko neugodniji; zatim ako su pristune tegobe s hemoroidima i upalama mjehura, u ovom periodu su još izraženije itd.
Prepisuje se niz lijekova koji su već spomenuti u cijelom poglavlju o ženskom zdravlju i uvijek prema indivudualnoj slici simptoma.
povratak28. 05. 2012. 09:51:09